اصفهان لاگ

اصفهان‌لاگ یا گروه کاربران لینوکس اصفهان یک گروه کاربری ناسود‌ده ، یکی از قدیمی ترین لاگ های ایجاد شده در ایران است که مجموعه ای از نویسندگان و توسعه دهندگان نرم‌افزار ، طراحان و افراد علاقه‌مند به اپن‌سورس و گنو/لینوکس آن را تشکیل دادند . این گروه در سال ۱۳۸۶ آغاز به کار کرد و هم اکنون یکی از فعال ترین و بزرگ‌ترین لاگ‌های ایران است . این گروه به صورت غیرانتفاعی عمل می‌کند و هدف گروه نیز کمک و فعالیت در راستای نرم افزار آزاد و گنو/لینوکس می‌باشد . جلسات رسمی لاگ هر هفته روز دوشنبه ، ساعت ۱۷ تا ۱۹ در محل کتاب‌خانه ی مرکزی شهر اصفهان برگزار می گردد . این گروه کاربری نیز همواره جشن هایی موازی با جشن های انتشار های بزرگ همچون اوبونتو و یا روز آزادی نرم افزار را جشن می گیرد و مراسمی برگزار می کند . جهت اطلاع از برگزاری جشن ها و سمینار های گروه صفحه ی اول وبگاه را مطالعه کنید . هم‌چنین شما می توانید با عضویت در لیست پستی و یا داخل شدن به کانال irc به راحتی از اخبار لاگ توسط ایمیل مطلع گردید . امید می رود این گروه بتواند گام موثری در سیر پیشرفت استفاده از نرم افزارهای آزاد دراصفهان بر دارد.

تاریخچه

افتتاح و تاسیس گروه کاربران لینوکس اصفهان (۱۳۸۶)

روز سه شنبه ۲۱ فروردین ماه سال ۱۳۸۶ گروهی از کاربران لینوکس اصفهان طی هماهنگی‌هایی انجام شده در انجمن تکنوتاکس، در دفتر یکی از کاربران گرد هم آمدند. این جلسه به منظور آشنایی و ارتباط بیشتر و تشکیل یک گروه کاربری در اصفهان تشکیل شد. در این جلسه نام گروه کاربران لینوکس اصفهان و دامنه IsfahanLUG.org با موافقت همه حاضران انتخاب شد. لیکن عدم استقبال اعضا به دلیل بعد مسافت باعث گردید تا گروه در جستجوی مکان جدید برآید. از جلسه پنجم، فعالیت گروه به شرکت چاووش واقع در خیابان فردوسی منتقل گردید که این امر تا جلسه چهاردهم ادامه داشت. کثرت فعالیتهای گروه و افزوده شدن به تعداد اعضاء، این امکان را که به لحاظ وسعت در حد یک کلاس بود، را به مکانی فاقد قابلیت برای توسعه تبدیل کرد. با حمایت طرح ملی نرم افزارهای آزاد/ متن باز، جلسات گروه به سالن آموزشی کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان منتقل گردید که از آن زمان تاکنون جلسات گروه روزهای دوشنبه بعد از ظهر در این مکان تشکیل می گردد.

لوگوی گروه کاربران لینوکس اصفهان


در روزهای اول تشکیل گروه کاربران لینوکس اصفهان پیشنهاد طراحی لوگو به اعضای گروه داده شد. که سید سجاد بارودکو (موسوی) و رضا حاجیان هر کدام یک طرح ارائه دادند. از میان این دو طرح، طرح سید سجاد بارودکو (موسوی) (همین طرحی که اکنون به عنوان لوگوی گروه شناخته می‌شود) با استقبال اعضاء روبرو شد و به عنوان لوگوی اصلی گروه کاربران لینوکس اصفهان انتخاب گردید.
این لوگو در واقع از حروف ilug که اختصار isfahanlug می باشد ساخته شده است. در صورتی که این تصویر را ۱۸۰ درجه بچرخانید و به آن نگاه کنید کلمه GNU را خواهید دید.